Tak obchodziliśmy Święto Plonów

Opublikowane przez POKiS w dniu

Zwyczaje i obrzędy związane z dziękczynieniem za plony są ważnym elementem tradycji i kultury wsi polskiej. Każdego roku po żniwach właściwie na obszarze całego kraju organizowane są dożynki stanowiące uhonorowanie ciężkiej pracy i trudu rolników. W gminie Prochowice spora część mieszkańców to właśnie rolnicy, o których włodarze miasta nie zapominają. W tym roku Dożynki Gminne, na które zaprosiła Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, odbyły się 4 września.

Gminne Dożynki rozpoczęły się o godzinie 12.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach. Mszę w intencji Rolników celebrował proboszcz parafii Ireneusz Wójs. Po mszy w stronę stadionu miejskiego w Prochowicach wyruszył barwny korowód prowadzony przez zabytkowe ciągniki. Tuż za pięknie odrestaurowanymi i udekorowanymi maszynami szli włodarze miasta z panią burmistrz miasta i gminy Prochowice Alicją Sielicką na czele. Dalej szli starostowie dożynek, przedstawiciele Rady Miasta i Gminy, jednostek organizacyjnych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Tym razem na trasie nie zabrakło niespodzianek. Kilka rodzin bowiem przygotowało dekoracje dożynkowe przy własnych posesjach, a niektóre nawet pokusiły się o odegranie scenek rodzajowych z degustacją lokalnych produktów.

Kiedy korowód dotarł na miejsce, gości przywitał spektakl przedstawiający obrzędy i zwyczaje Święta Plonów przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Prochowicach, po którym zgodnie ze zwyczajem starostowie dożynek przekazali chleb z tegorocznej mąki włodarzom miasta, a podzielone pieczywo zostało rozdane wśród zebranych mieszkańców i gości. W tym roku starostami dożynek byli Joanna Małecka oraz Piotr Kalus.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się część estradowa, której znaczną część zajmowały występy zespołów ludowych. Na dożynkowej scenie wystąpili: Zespół Ludowy „Kumoszki” z Golanki Dolnej, Kapela Kunice, Kulinianie, Przyjaciółki z Niedźwiedzic, Tacy Sami oraz Tomasz Pilecki. Gwiazdą wieczoru był CAPITAN FOLK, który przyciągnął przed scenę rzeszę fanów. Biesiadę o charakterze ludowym zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez Jana Łukasza.

Między występami rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja oceniająca przyznała pierwsze miejsce dla wieńca z Golanki Dolnej. Drugie miejsce zajął wieniec z Dąbia, a trzecie z Kawic, który otrzymał także nagrodę specjalną. Jednakże wszystkie były piękne i wykonane z niezwykłą pieczołowitością. Wyeksponowane przed sceną stanowiły niezwykłą i okazałą dekorację przypominającą, że tego dnia obchodzimy Święto Plonów.

Wydarzenie bez najmniejszej wątpliwości organizacyjnie się udało, a prochowickie Święto Plonów powróciło na stadion po kilkuletniej przerwie. Mnogość atrakcji i różnorodność stoisk przygotowanych przez lokalnych producentów, Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa, czy sponsorów budziła ogromne zainteresowanie, a do każdego straganu ustawiały się długie kolejki. Ze swoim stoiskiem na prochowickie dożynki przybyły także realizujące program profilaktyczny Warsztaty Terapii Zajęciowej z Legnickiego Pola.

Serdecznie chcemy podziękować Sponsorom i wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Dożynki Gminne – Prochowice 2022 mogły zostać zrealizowane na najwyższym poziomie. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i wykonawcom, a na koniec jeszcze raz gratulujemy Rolnikom zebranych plonów.

Skip to content