Działam twórczo – poznaję Dolny Śląsk

Opublikowane przez POKiS w dniu

Kolejny interesujący, pełen wiedzy i ciekawostek wakacyjny tydzień w gminie Prochowice już za nami. Od 12 do 15 lipca 2021 r. w sali Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu odbywały się zajęcia warsztatowe w ramach projektu pn. „Działam twórczo – poznaję Dolny Śląsk” współfinansowanego ze środków budżetu Powiatu Legnickiego. Organizatorem czterodniowego twórczego i kreatywnego cyklu spotkań poświęconego dziedzictwu kulturowemu regionu i tradycyjnym rzemiosłom, jakie od stuleci obecne są na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska, było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasza Gmina” w Prochowicach przy współpracy Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zajęcia warsztatowe przybliżające bogactwo kulturowe Dolnego Śląska rozpoczęły się od warsztatu ceramicznego, podczas którego uczestnicy posłuchali o historii i metodach wyrobu przedmiotów ceramicznych, po czym samodzielnie wykonali własną pracę, której tworzywem twórczym była glina. Drugi dzień zajęć poświęcony był Piernikom Dolnośląskim. Uczestnicy tych zajęć dowiedzieli się między innymi, że na Dolnym Śląsku, a konkretnie w Świdnicy pierniki wypiekano już u schyłku XIII wieku. Zadaniem warsztatowym było natomiast wykonanie i ozdobie lukrem piernikowej chatki. Kolejnym tematem w programie był czerpany papier, a w trakcie dwóch godzin pracy każdy zrobił co najmniej dwa arkusze papieru w tym jeden zdobiony przy pomocy roślin. Ostatni dzień warsztatów był nadzwyczaj barwny, ponieważ na koniec został fascynujący warsztat tkacki. Nim uczestnicy przystąpili do pracy na dość nietypowych krosnach, bo za te służyło hula-hop, dowiedzieli się wiele o rodzajach włókien i tkanin, sposobach ich otrzymywania, narzędziach oraz o historii tkactwa na Dolnym Śląsku. Wszystkie zaproponowane zajęcia zostały przyjęte z dużym zadowoleniem. Na koniec z wyrazami uznania każdy z uczestników podczas podsumowania zajęć otrzymał upominek, którym była książka. Wydarzeniu patronowała Pani Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, w której imieniu upominki dla uczestników warsztatów pomogła rozdać Pani Sekretarz Dorota Kiełb.

Warsztaty oprócz upowszechniania kultury, pobudzania wyobraźni i kreatywności miały na celu integrację i komunikację międzypokoleniową bowiem skierowane były równie do dzieci, młodzieży, jak też osób dorosłych. Ważnym aspektem projektu było również kształtowanie tożsamości z regionem i poczucia lokalności.

Do środy 21 lipca można w sali Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu oglądać prace, jakie powstały w trakcie czterech dni.

Skip to content