Zakończenie 35. Pleneru Plastycznego w Prochowicach

Opublikowane przez POKiS w dniu

Udział w prochowickich plenerach plastycznych nigdy nie należał do najłatwiejszych zadań równie dla lokalnych artystów, jak i tych przyjeżdżających z różnych zakątków kraju i nie tylko. Choć bez wątpienia pobyt w Prochowicach zawsze jest przyjemny i niezapomniany. Jednakże stworzenie w ciągu zaledwie pięciu dni trzech prac wymaga niemało wysiłku. Trzeba działać szybko, impresyjnie chwytać chwile, pędzlem notować wrażenia, a do tego okraszać je ekspresją. Od 35 lat zawsze artystom się ta sztuka udaje. Tym razem nie mogło być inaczej.

Przyjezdni artyści w czasie pleneru mieszkają i pracują w Szkole Podstawowej nr 2. Wtedy pomieszczenia, które na co dzień są salami lekcyjnymi, stają się pracowniami malarskimi, a w powietrzu unosi się zapach farb, oleju lnianego i terpentyny.

Nadmienić należy, że czas spędzony na prochowickim plenerze, to nie tylko czas na pracę twórczą. W tym roku plastycy amatorzy mieli okazję posłuchać i podyskutować o sztuce podczas wykładu prowadzonego przez Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego. Zorganizowana została również wycieczka do Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy.

35. Międzynarodowy Integracyjny Plener Plastyczny w Prochowicach zakończył się 3 lipca o godz. 17.00 uroczystym wernisażem. Wcześniej jednak kilkadziesiąt prac, jakie znalazły się na wystawie, oceniło Jury konkursowe w składzie: Teresa Rejchan, Renata Stępień oraz Urszula Pietruszkiewicz.

Na kończącej wydarzenie uroczystości zorganizowanej w sali widowiskowej Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu nie obyło się bez wspomnień, wielu wzruszeń, ale także liczb i statystyk, gdyż to Plener wyjątkowy, bo JUBILEUSZOWY!

Oczywiście zostały także wręczone nagrody i wyróżnienia dla uczestników tegorocznej edycji, których było 21. Komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Annie Kuszczyńskiej. Drugie miejsce zajęła Alina Maslakowa. Natomiast trzecie debiutant – Patryk Bolach. GRAND PRIX im. Stanisława Radolińskiego za całokształt pracy twórczej otrzymała Lidia Stembalska, jedna z najdłużej przyjeżdżających do Prochowic artystek.

Pozostałe nagrody otrzymali:

  • Lucyna Mrowiec, Miłosz Stembalski, Ada Maciejewska, Genowefa Matysiak oraz Lidia Stembalska – Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Prochowice,
  • Natalia Kudryavtseva – Nagroda Rady Miasta i Gminy Prochowice,
  • Piotr Zawadzki i Edmund Szpanowski – Nagroda za rzeźbę
  • Sławomir Kozłowski, Genowefa Matysiak – Nagroda Państwa Jadwigi i Czesława Leszczyńskich
  • Katarzyna Łęcka – Nagroda Magdaleny Waldman

35. Międzynarodowy Integracyjny Plener Plastyczny w Prochowicach oficjalnie zakończyła Pani Burmistrz Alicja Sielicka. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny 36. Plener będzie równie wyjątkowy.

Organizatorami 35. Międzynarodowego Integracyjnego Pleneru Plastycznego w Prochowicach byli Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka oraz Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu. Jednakże wydarzenie mogło zostać przeprowadzone na najwyższym poziomie dzięki wsparciu sponsorów, darczyńców i mecenasów, a byli to: Alicja Sielicka, Rada Miasta i Gminy Prochowice, Jadwiga i Czesław Leszczyńscy, WOD-BRUK Sp. z o. o., HYDROKLIMAT Piotr Hanysz, Elżbieta i Krzysztof Mikus, Sklep FARMER, Marzena i Piotr Jóźwik, Aneta i Dariusz Malec, Katarzyna i Michał Biszczak, Katarzyna Lewandowska, Magdalena i Piotr Chmielewscy, Alicja i Stanisław Błażków, Bożena i Jerzy Żurawicz, Dorota Koza, Tomasz Jarczak, Magdalena Waldman, Łukasz Lichota, Monika Ręka i Stanisław Słowikowski – Prochowickie Przedsiębiorstwo Komunalne, Marcin Staniecki, Ogrodnictwo Lisowice – G. D. Koguc, M. M. Kamińscy, Hubert Mielński, TLC INWEST – Tomasz Chudy, Beata Świrniak – Magia Kwiatów, PCPR Legnica. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Skip to content