2. Dolnośląska Rewia Akordeonowa

… A w Prochowicach Harmonia Zagrała…” po raz drugi

Akordeony w Prochowicach rozbrzmiały donośnym tembrem po raz drugi. Dwudniowe dolnośląskie święto akordeonu pn. 2. Dolnośląska Rewia Akordeonowa „… A w Prochowicach Harmonia Gra …” im. Michała Osiadacza, tym razem odbyło się w dniach 15-16 czerwca. Co ważne w tym roku pogoda nie przeszkodziła w organizacji.

Na prochowickiej scenie w trakcie trwania festiwalu zagrało kilkudziesięciu muzyków z regionu, kraju i zagranicy. Występujący artyści prezentowali różne gatunki muzyczne. Motywem przewodnim wydarzenia były tanga. Obok zawodowych muzyków na jednej scenie zagrali także amatorzy, jak również młodzi akordeoniści, rozpoczynający swoją muzyczną drogę.

Drugą Dolnośląską Rewię Akordeonową otworzyli pomysłodawca Rewii dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka. Pierwszym wykonawcą był prochowiczanin, pan Eugeniusz Kapusta. Podobnie było w zeszłym roku, więc pewnie stanie się to już tradycją festiwalu, że pan Eugeniusz zagra jako pierwszy. Tego dnia dla prochowickiej publiczności zagrał międzynarodowy zespół „AR PO DE”. Zespół tworzy czwórka polaków oraz Niemka i Ormianin. Gwiazdą wieczoru był prof. Jan Miodek z zespołem „Sygit Band” pod kierownictwem Macieja Sygita. Podczas koncertu można było usłyszeć największe polskie przeboje w autorskich aranżacjach i ze śpiewem profesora Miodka. Ponadto wystąpili: Jan Plewczyński z zespołem, Bogumił Sankiewicz, Jan Kołodyński, Edmund Gacek, Petros Kirkasjan i Franciszek Kędzierski, Jacek, Tomasz i Jarosław. Jak również rodzina Sachoń z Lidy z krótkim występem. Na koniec dnia zagrał kwintet stworzony przez Andrzeja Walusa, porywając publiczność do tańca na blisko dwie godziny.

Drugi dzień akordeonowych koncertów rozpoczął zespół „Ojciec i synowie” z Legnicy w składzie Szymon, Jarosław i Witold Strzeleccy. Tuż po ich występie, z pełnym ponad godzinnym koncertem wystąpił zespół rodziny Sachoń z Lidy (Białoruś). Na scenie zagrali również Witold Klocek, oraz Artur Zahorski. Podczas festiwalu nie zabrakło także popisu wokalnego dr. Tadeusza Samborskiego. Sobotnią gwiazdą wieczoru był zespół „Tangreen” z Krakowa w składzie: Ewa Zgoda. Szymon Kamykowski i Tomasz Drabina. Prezentując słuchaczom przede wszystkim rozmaite tanga. Cisza w Rynku świadczyła o wielkim zainteresowaniu słuchaczy.

Koncertom w rynku towarzyszyły dwie wystawy. Wystawa akordeonów z kolekcji Jana Plewczyńskiego w sali Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz wystawa fotografii z 1. Dolnośląskiej Rewii Akordeonowej w obiektywie Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego.

Wydarzenie przyciągnęło do prochowickiego Rynku liczną publiczność. Wśród odbiorców znaleźli się nie tylko mieszkańcy miasta i gminy, ale również przyjezdni miłośnicy muzyki akordeonowej z całego regionu. Duże zainteresowanie festiwalem spowoduje, że na pewno odbędą się jego kolejne edycje, a impreza kulturalna stanie się jedną z wizytówek Prochowic.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a współorganizatorem Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Urząd Miasta i Gminy Prochowice. Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Alicja Sielicka Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia oraz wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że kolejną Rewią odczarowaliśmy harmonię i Państwa muzyczną duszę. Do zobaczenia za rok.

POKIS

Post Author: POKiS