Dożynki Gminne Prochowice 2019

Opublikowane przez POKiS w dniu

BARWNIE, KOLOROWO I NA LUDOWO W PROCHOWICACH

„Zboże z pól już sprzątnięte, Tradycja więc każe, By to godnie uczcili Wszyscy gospodarze!

Dzisiaj w Prochowicach świętujemy dożynki. Będą świeże chleby i pachnące szynki, i plony przeróżne co ziemia nam dała, będzie dziś świętować okolica cała!”

Tegoroczne dożynki przypadły w tym roku na 8 września 2019 r. i były wyjątkowo obfite w atrakcje, które zapewnili organizatorzy. Tradycyjnie już Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Prochowicach, celebrowana była przez Ks. Dziekana dr. Tadeusza Dąbskiego. Po nabożeństwie przeszliśmy barwnym korowodem na miejsce dożynek. W tym roku korowód był wyjątkowy, ponieważ uświetniły go stare ciągniki i maszyny rolnicze z „Klubu Miłośników Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka „. Mogliśmy podziwiać ciągniki z lat 20. i maszyny rolnicze z minionej epoki. Pierwszy ciągnik, który uczestniczył w korowodzie, prowadziła kobieta – pracownica UMiG w Prochowicach – Pani Wanda Demczyszak, żona inicjatora pokazu Pana Jana Demczyszaka. Dziewięć maszyn, zespoły ludowe, włodarze miasta z Panią Burmistrz Alicją Sielicką i Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Marią Maćkowiak, oraz ze Starostami dożynek maszerowali na stadion, gdzie oczekiwała ich duża rzesza zaproszonych gości i mieszkańców. Na scenie dożynkowej rozpoczęliśmy uroczystość pięknym tańcem „Miotlarz” w wykonaniu uczniów klasy II SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach. Zespół Ziemia Legnicka przeniósł Nas w dawne czasy prezentując typowy obrzęd przekazania chleba. Na tle nostalgicznej muzyki Starostowie Dożynek Pani Elżbieta Struk i Pan Witold Wojszwiłło, przekazali tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż słowami :

„Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło.”

Gospodarze miasta z godnością przyjęli bochen chleba, deklarując poszanowanie i sprawiedliwe dzielenie chlebem, oraz jednocześnie wspólnie częstowali nim wszystkich obecnych. Po części oficjalnej i przemówieniach okolicznościowych przyszedł czas podziękowań dla przyjaciół gminy, sołtysom , Radom sołeckim i wyróżniającym się rolnikom.

Nasza estrada ludowa pełna była folkloru oraz pozytywnej energii. Występowały: zespół „Kumoszki” z Golanki Dolnej, Kapela Kunice”, „Kulinianie” z Kulina, oraz „Nietkowianki” spod Zielonej Góry. Żywiołowa muzyka, ludowy repertuar, taneczne szlagiery sprawiły, że parkiet bardzo szybko zapełnił się miłośnikami tańca. Pan Jan Łukasz wstrzelił się w gusta wielu lubiących dobrą muzykę, co słychać było do późnych godzin nocnych. Nasze dożynki to przede wszystkim raj dla podniebienia. Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy częstowały gości wieloma specjałami. Można było posmakować bigosu, pierogów o różnych smakach, krokietów, kotletów i innych specjałów. Domowe ciasta przypadły do gustu wielu podniebieniom. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim KGW oraz wielu mieszkańcom naszej gminy za przygotowanie tegorocznych gościńców. Szczególne podziękowania należą się Ochotniczej Straży Pożarnej z Prochowic, za aromatyczną kukurydzę i pieczone ziemniaki. Najmłodsi uczestnicy biesiady dożynkowej miały zapewniony dziecięcy raj, pełen dmuchanych zamków, kul na wodzie, olbrzymich klocków i żywych postaci z bajek. Iluzjonista zapewnił niesamowity show na scenie dla dzieci i dorosłych. To wszystko było przygotowane przez firmę Centrum Fantazja – Barbara Miśkiewicz-Hanysz.

Dożynki nie miałyby swojego charakteru, gdyby nie tradycyjny konkurs na wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu przystąpiło 13 wieńców z sołectw naszej gminy. Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący Marian Karasek (ODR), Maria Maćkowiak, Janina Mazur, ks. Tadeusz Dąbski oraz Bogusława Krysa, po dokładnej analizie według ustalonego kryterium przyznali nagrody. Miejsce pierwsze zajął wieniec wykonany przez sołectwo z Golanki Dolnej, drugie miejsce wieniec z sołectwa Kawice, natomiast trzecie miejsce przypadło dla sołectwa Dąbie. Pozostali otrzymali zasłużone wyróżnienie. Gratulujemy inwencji artystycznej i pomysłu na niecodzienne dzieło sztuki ludowej.

Nasze dożynki są już historią pełną dobrych wrażeń oraz chęci spotkania się z rolnikami za rok.

POKiS

Skip to content