Podsumowanie Obchodów 100-lecia Niepodległości w Prochowicach

Obchody Stulecia Niepodległości Polski w Prochowicach

W naszej gminie obchody Odzyskania Przez Polskę Niepodległości trwały wiele miesięcy. Dużą popularnością cieszył się konkurs fotograficzny pt.: „Miejsca w których został zapach starych czasów”. Organizatorzy: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Prochowicach oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasza Gmina” w Prochowicach skierowała ten konkurs do małych i dużych mieszkańców naszego miasta aby zwrócili oni uwagę na tajemne zakątki, miejsca niegdyś gwarne, dziś ciszą zapomnienia przejmujące. O dawnej świetności tych miejsc przypomina bury kamień, czasem spróchniałe przęsło mostu. Celem konkursu było stworzenie własnych, ciekawych fotografii, obrazujących piękno, pobudzenie uczestników do indywidualnych, twórczych poszukiwań i odkrywania na nowo naszej przeszłości.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100-lecia Rocznicy Niepodległości Polski, była wystawa pt. „W drodze do niepodległości”, którą przez dwa dni można było zwiedzać w sali widowiskowej Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Wystawa ufundowana została przez Bank Pocztowy S.A. oraz PERN S.A. we współpracy merytorycznej z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych.
Wystawa przedstawiała najważniejsze wydarzenia i sylwetki osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości przez co niewątpliwie posiadała bardzo istotny aspekt edukacyjny . Na tak wspaniałą lekcję historii przybyły wszystkie klasy z prochowickich szkół. Do naszej miejscowości wystawa trafiła za sprawą Państwa Agnieszki i Łukasza Kaczyńskich.

W ostatnią niedzielę października zafundowaliśmy naszym mieszkańcom wieczór pięknych pieśni patriotycznych . Kilkunastu uczestników wzięło udział w zorganizowanym w sali widowiskowej Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu – „Pierwszym konkursie piosenki patriotycznej i maryjnej – SACROSONG”. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach. Przegląd został objęty honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Prochowice Alicji Sielickiej oraz Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Po blisko dwugodzinnej prezentacji uczestników, w której każdy miał do zaprezentowania dwie piosenki , jedną patriotyczną drugą o tematyce maryjnej. Jury w składzie: Izabela Grochowska- Gajos – przewodnicząca, Emilia Szkudlarek, ks. Daniel Zając udało się na burzliwe obrady aby wyłonić zwycięzców. Najlepsi wykonawcy otrzymali wspaniałe nagrody z rąk Pani Burmistrz Alicji Sielickiej, przedstawicieli Rady Miasta i Gminy.

5 listopada mieszkańcy Prochowic wzięli udział w cyklicznym już „Biegu z historią w tle…” gdzie organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Prochowicach. Wszystkie jednostki oświatowe brały udział w zawodach sportowych. Piękne jesienne słońce, trasa wyznaczona w naszym zrewitalizowanym, zabytkowym parku sprawiło, że bieg dla Polski był wielką przyjemnością. Zwycięzcy w czterech kategoriach odebrali nagrody, medale i dyplomy podczas uroczystości podsumowującej gminne obchody 100-lecia Niepodległej.

9 listopada parking przy Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu zdominowany był przez dwa kolory: biały i czerwony. To spotkanie wszystkich jednostek oświatowych było podsumowaniem wielotygodniowych działań na rzecz obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Punktualnie o 12:00 wspólnie z mieszkańcami przy łopocących flagach narodowych zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Byliśmy świadkami pięknego, nostalgicznego montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez wszystkie jednostki oświatowe. Z wielką radością oklaskiwaliśmy występy przedszkolaków w barwnym tańcu ludowym, zachwyciliśmy się dostojnym polonezem przygotowanym przez uczniów szkoły nr 2. Nie szczędziliśmy oklasków dla laureatów piosenki Festiwalu Pieśni Patriotycznej „SACROSONG 2018”. Nie zabrakło gratulacji dla wszystkich laureatów konkursu i zwycięzców biegów . Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka wraz z Przewodniczącą Rady Miasta I Gminy Marią Maćkowiak miały przyjemność wręczyć wiele nagród dla zwycięzców biegów, w konkursie fotograficznym, plastycznym oraz konkursie Kotylion Niepodległościowy. Ten ostatni konkurs cieszy się w naszym mieście ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych. W tym roku na ten konkurs wpłynęło ponad 180 biało-czerwonych kotylionów. Wśród nich prawdziwe dzieła sztuki. Komisja konkursowa miała trudne zadnie do wykonania, bo wszystkie kotyliony były oryginalne, plastyczne, a nade wszystko – Polskie.

Uwieńczeniem obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości była uroczysta msza św. dnia 11 listopada celebrowana przez Dziekana ks. dr Tadeusza Dąbskiego. Wzruszające kazanie, poczty sztandarowe ze szkół i wszystkich jednostek organizacyjnych sprawiły, że msza św. była niezwykle podniosła i patetyczna. Następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem Jana Pawła II w Prochowicach, przytoczony fragment wypowiedzi Jana Pawła II :

Ojczyzna jest naszą matka ziemską.

Polska jest naszą matką szczególną.

Nie łatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni stuleci.

Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.

Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”

oraz oprawa muzyczna sprawiła, że Skwer Jana Pawła II stał się miejscem wyjątkowym do złożenia kwiatów przez Burmistrza i Radę Miasta Prochowice pod pomnikiem , radnych powiatowych raz wszystkich jednostek oświatowych i samorządowych. Nasza mała społeczność przez wiele dni przygotowywała się do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i na długo pozostaną one w pamięci nas – Polaków.

POKiS

Post Author: POKiS