Święto Konstytucji 3 Maja w Prochowicach

W Prochowicach obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy Biegiem Konstytucji, który odbył się po raz drugi w Parku Miejskim. W biegu udział wzięło kilkudziesięciu uczestników, aby aktywnie rozpocząć obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Zwycięzcą biegu został Paweł Czech. Natomiast 3 maja ku uczczeniu święta prochowicki zamek zatętnił życiem. Wcześniej jednak w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach odbyła się Msza w intencji Ojczyzny.

Niezwykły spektakl, gdyż właśnie tak należy nazwać to wydarzenie zorganizowane przez Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Prochowice pod patronatem Pani Burmistrz Alicji Sielickiej, odbył się na dziedzińcu zamku spowodował, że można było usłyszeć echo dawnych epok w połączeniu z nowoczesnością. Wszystko to za sprawą światła, ognia i muzyki. Tuż po godzinie 20:00 wydarzenie rozpoczęło się koncertem Chóru Dnia Jednego, który tym razem zaprezentował repertuar patriotyczny. Gwiazdą wieczoru był zespół MISTIC znany również jako Polscy Gregorianie. Zespół zadebiutował w 2006 roku albumem, na którym znalazły się polskie przeboje zaaranżowane w stylu chorałów gregoriańskich. Dzięki temu, że polskie i światowe przeboje wykonywane właśnie w takim stylu przez zespół oraz oprawa sceniczna pozwoliły poczuć ducha życia jakie niegdyś tętniło na prochowickim zamku. I choć chorał gregoriański jest muzyką sakralną, to znajdujące się w pobliżu Prochowic założenia klasztorne, a przede wszystkim opactwo w Lubiążu pozwalały nasłuchiwać ówczesnym średniowiecznym mieszkańcom miasta i zamku podobne dźwięki. Zespół który tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach można było zobaczyć między innymi w telewizyjnym talent show „Must Be The Music – Tylko Muzyka”. Zespołowi w trakcie koncertu towarzyszyły uczennice Szkoły Podstawowej nr 2, uczęszczające do klas gimnazjalnych, które tworzyły dodatkowo specyficzny nastrój za pomocą ognia pochodni w połączeniu z nowoczesnym LED-owym oświetleniem murów zamku.

To nadzwyczajne wydarzenie kulturalne, jakie nieczęsto pojawia się na prochowickim zamku przyciągnęło rzeszę mieszkańców miasta i gminy Prochowice, jak również mieszkańców ościennych miejscowości. Choć tego dnia pogoda lekko postraszyła deszczem, to jednak gdy nadchodził czas rozpoczęcia deszcz ustał i wszystko mogło się odbyć bez przeszkód. Zdecydowanie można stwierdzić, że cały spektakl podobał się mieszkańcom, którzy jeszcze długo po koncercie wyrażali swoje zadowolenie.

POKiS

Post Author: POKiS