1 Dolnośląska Rewia Akordeonowa już za nami …

Pierwsza Dolnośląska Rewia Akordeonowa im. Michała Osiadacza „… A w Prochowicach Harmonia Gra …” już za nami. Przez trzy dni (1 – 3 września 2017) prochowicki Rynek rozbrzmiewał dźwiękami akordeonu, wydobywanymi przez muzyków z kraju i zagranicy. Festiwalowi towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu akordeonów z kolekcji liczącej około 250 instrumentów pana Aleksandra Tkaczyka z Wołowa. Ekspozycja akordeonów została wystawiona w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Prochowicach. W piątek (1.09) rewię akordeonową otworzyli wspólnie dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Alicja Sielicka, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice. Na początku muzycznych doznań publiczności dostarczyli wykonawcy, którzy wystąpili w ramach „sceny otwartej”. Byli to zarówno amatorzy, jak i zawodowi muzycy. Na scenie pojawił się również duet – Katarzyna i Eugeniusz Prokopiuk z Białorusi, grający utwory muzyczne zaaranżowane na skrzypce i akordeon. W towarzyszeniu tegoż duetu oraz Andrzeja Walusa wystąpiła również Barbara Twardosz-Droździńska z piosenkami w rytmie tanga. Koniec tego koncertu dopełnił specjalny pokaz tańca w wykonaniu pary Agnieszki Kozubal i Łukasza Krzyżanowskiego z Klubu Tańca Towarzyskiego Impuls działającego przy POKiS pod kierownictwem Piotra Krzyżanowskiego. Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu był zespół Wiesława Prządki – PRZĄDKA TRIO. Ten rewelacyjny koncert, wypełniony fantastycznym brzmieniem akordeonu, bandoneonu, kontrabasu i pianina wywołał wiele niesamowitych emocji wśród zgromadzonej publiczności, zafascynowanej muzyką mimo niesprzyjającej deszczowej pogody.

Drugi dzień (2.09) odbył się już przy znacznie lepszej pogodzie, co przyczyniło się również do tego, że na widowni pojawiło się znacznie więcej zainteresowanych muzyką akordeonową osób. Wśród widzów znalazł się między innym Janusz Dobrosz, były wicemarszałek sejmu RP, a także przedstawiciele UMWD oraz Starostwa Powiatowego w Legnicy. Podobnie jak w pierwszy dzień najpierw prezentowali się soliści. Jeszcze raz wystąpił dla prochowickiej publiczności duet z Białorusi, a także Barbara Twardosz-Droździńska. Również tym razem na scenie pojawiła się para taneczna z KTT Impuls, Sabina Głodzińska i Mateusz Powęska. O godzinie 19:00 rozpoczął się koncert galowy, w którym udział wzięły dwa zespoły złożone z akordeonistów. Jako pierwszy koncert zagrał zespół QUATRO QUINTRES z Lublina, prowadzony przez prof. dr hab. Elwirę Śliwkiewicz- Cisak, która jednocześnie objęła patronat artystyczny wydarzenia. Fenomenalny koncert zagrała orkiestra CONSONA z Litwy, złożona z kilkunastu akordeonistów, perkusisty i wirtuoza ksylofonisty. Z orkiestrą wystąpiła również sopranistka, solistka Opery Wileńskiej. Oba zespoły grały bardzo bogaty i różnorodny repertuar. Można było usłyszeć w ich wykonaniu zarówno utwory rozrywkowe, jak i repertuar muzyki poważnej. Ze sceny wybrzmiały utwory m.in. takich kompozytorów jak J. S. Bach czy J. Strauss.

Trzeci dzień (3.09) stanowił reminiscencję tego co się działa w dwóch poprzednich dniach. Na scenie znowu pojawili się akordeoniści amatorzy, bawiąc publiczność rozmaitym repertuarem. Festiwal zamknęła pani burmistrz Alicja Sielicka wraz z Joanna Palińską, dyrektorem POKiS.

Całość koncertu poprowadziła i wyreżyserowała aktorka Aurelia Sobczak, „Scenę otwartą” wraz z Aurelią Sobczak współprowadził, Jan Łukasz. Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia jest dr Tadeusz Samborski. Organizacją zajął się Prochowicki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Prochowice. Projekt został dofinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego.

Festiwal stanowi nowość na mapie wydarzeń kulturalnych nie tylko w naszej gminie, ale w całym regionie poszerzając tym samym ofertę kulturalną. Istotny tutaj także może być fakt, że organizacja odbywa się w małym mieście, takie jak nasze. Z pewnością tego typu przedsięwzięcie może wpłynąć na kształtowanie świadomości i wrażliwości odbioru wśród społeczności. Mamy nadzieję, że Dolnośląska Rewia Akordeonowa im. Michała Osiadacza zagości na stałe w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Miasta i Gminy Prochowice.

T. Jarczak (POKiS)

Post Author: POKiS